הטיפול התרופתי בכולסטרול


יש מספר תרופות הפועלות להורדת רמות הכולסטרול בגוף. ההבדל בינהן הוא אופן הפעולה, מידת היעילות ותופעות הלוואי.
רק הרופא המטפל יכול לקבוע מהו סוג הטיפול המומלץ עבורך.

סטטינים Statins - קבוצת תרופות הפועלות להורדת רמות הכולסטרול בגוף על ידי חסימת האנזים האחראי לייצור הכולסטרול בגוף. השם הנוסף של קבוצת תרופות זו קשור באופן הפעולה שלהם:

HMG CoA reductase inhibitors - הסטטינים יעילים מאוד בהפחתת הכולסטרול מסוג LDL ותורמים לירידה של 18%-55% 5 ברמתו בדם. קבוצת הסטטינים נחשבת בטוחה לטיפול ובעלת תופעות לוואי מעטות5. כל הסטטינים יעילים בהורדת הכולסטרול מסוג LDL ("הרע") חלק מהם מעלים בצורה מתונה את הכולסטרול מסוג HDL ("הטוב") ב- 5%-15% 5 וגם תורמים לירידה של 7%-30% 5 ברמת הטריגליצרידים בדם. הסטטינים נבדלים זה מזה במידת ההורדה של LDL-C.

סופחי מלחי מרה Bile acid sequestrants - התרופות מקבוצה זו סופחות את חומצות המרה במעי ומגבירות את כמות הכולסטרול האובדת בצואה עד פי שתיים. הן תורמות לירידה של 15%-30% ברמת הכולסטרול מסוג LDL, עלייה של 3%-5% ברמת הכולסטרול מסוג HDL ואינן משפיעות על רמת הטריגליצרידים בדם. לתרופות אלה יש תופעות לוואי הקשורות למערכת העיכול5.

חומצה ניקוטינית Nicotinic acid - התרופה משפיעה על המטבוליזם של כולסטרול מסוג LDL ו- HDL בכבד. חומצה ניקוטינית במינונים גבוהים במיוחד תורמת לירידה של 25%-5% ברמת הכולסטרול מסוג LDL, עלייה של 35%-5% ברמת הכולסטרול מסוג HDL וירידה של 20%-50% ברמת הטריגליצרידים. תופעות הלוואי לשימוש בחומצה ניקוטינית כוללות: אדמומיות ותחושת חום וגרד בכל הגוף, הפרעה בתפקודי כבד, החמרת העמידות לאינסולין ועלייה ברמת חומצות השתן בדם5.

פיבראטים Fibric acids - הפיבראטים מתערבים בוויסות מטבוליזם הליפידים ברקמות שונות כמו שריר וכבד. טיפול בפיבראטים מוריד את ערכי הטריגליצרידים בממוצע ב- 30% ויש להם השפעת מתונה על ייצור ליפו-פרוטאינים מסוג LDL ו- VLDL. הפיבראטים אף משפרים את ערכי HDL-C ב-15 אחוז לערך. תופעות הלוואי של הפיבראטים דומות לאלו של הסטטינים וכוללות בעיקר מחושי שרירים.

Ezetimibe - תרופה זו חוסמת את החלבון הקשור בספיגת כולסטרול מהמזון ומחומצות המרה בתא המעי. טיפול בתרופה זו מוריד את רמת ה- LDL ב- 20-15 אחוז, ואת רמת הטריגליצרידים ב- 10%. התרופה מומלצת לטיפול בשילוב עם סטטינים כשהטיפול בסטטינים הגיע למיצוי השפעתו. תופעות הלוואי שלו הן נדירות ופרופיל הסבילות והבטיחות הוא טוב. תופעות הלוואי כוללות כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים.